Автоматизована система пульта централізованого спостереження ПЦС "КРОНОС-Охоронний" призначена для забезпечення охорони квартир, магазинів, адміністративних будівель, банків тощо. Система дає змогу оперативно вирішувати завдання охорони об'єктів, адміністрування, ведення обліку тощо. (докладніше про ці функції показано в описі ПЦС).
Система містить такі елементи:
- Пульт централізованого спостереження (ПЦС) "Кронос-Охоронний";
- Прилади приймально-контрольні охоронні різних типів (ППК) типу "Кронос", які встановлюються на об'єктах, що охороняються;
- Ретранслятори сигналів (РТР), які є необов'язковими елементами системи та встановлюються у службових приміщеннях високих будівель (для ретрансляції радіосигналу якщо використовувати ППК, що працюють на радіочастоті);
- Стандартні пристрої формування каналів Радіо, GPRS, GSM, Wi-Fi та Інтернету, які є скоріше елементами інфраструктури.
Система підтримує зв'язок окремих елементів за допомогою різних каналів зв'язку, відповідно до блок-схеми:
Тип каналу зв'язку з ППК визначається модемом зв'язку, що входить до складу ППК. У ППК можна встановлювати до двох модемів, що дозволяє використовувати на об'єкті резервування та використання різних каналів зв'язку. Система підтримує будь-які комбінації зазначених каналів зв'язку, зокрема кілька каналів одного типу. Всі канали зв'язку дозволяють підключення великої кількості ППК на кожен канал(Обмежено потужністю серверу та пропускною спроміжністю окремих каналів).
Обмін інформацією в системі проводиться у вигляді коротких повідомлень, на які слідує підтвердження. Іеіціатором повідомлення зазвичай є ППК. За відсутності подій на об'єкті, посилається сигнал позначки (перевірки працездатності каналу зв'язку) з періодичністю, що задається програмним способом. У разі події, про яку слід інформувати ПЦС, приладом формується повідомлення не чекаючи початку наступного періоду позначки. Після отримання повідомлення, ПЦС посилає підтвердження про отримання. Отримання підтвердження приладом закінчує двосторонній сеанс зв'язку. За відсутності підтвердження, приладом формуються дублюючі повідомлення. Критичні сигнали (тривога, напад і т.д.) повторюються до тих пір, поки на ПЦС не буде отримано повідомлення або зроблено висновок про втрату зв'язку з приладом (сигнали повторюються до чергового часу позначки). Некритичні повідомлення (позначка, постановка під охорону тощо) повторюється кілька разів, після чого сигнали припиняються та діагностується збій каналу зв'язку. Можливі випадки, коли ініціатором обміну повідомленнями є ПЦС (запит оператора про стан об'єкта або телекерування виконавчими пристроями). У цьому випадку маршрут руху повідомлень такий самий, але рух відбувається у зворотному напрямку.
1. Радіоканал
Передача інформації проводиться на частоті діапазону 160МГц. Канал формується між базовими станціями (ПЦС чи радіо ретрансляторами) та ППК.
Радіоканал має бути виділений із частотним рознесенням від сусідніх каналів 12,5кГц. Інформація у каналі переноситься частотно-модульованими сигналами з девіацією до 2,5кГц. Ширина сипектра випромінювання передавачів менше 11кГц (за рівнем -30дБ). Клас випромінювання – 11K0F1D. Режим роботи – симплексний. В якості базових станцій ПЦС та ретрансляторів використовуються радіостанції відомих фірм. Потужність радіостанцій програмується від 1 до 25 Вт, індивідуально на кожній базовій станції. У ППК на формування каналу використовуються модеми типу М-R160. Вихідна потужність радіосигналу фіксована і дорівнює 4±1Вт.
В ефірі формуються радіосигнали з вертикальною поляризацією. На ПЦС і ретрансляторах, що безпосередньо зв'язуються з приладами, встановлюються антени з круговою діаграмою спрямованості та можливо великим коефіцієнтом посилення. Для зв'язку ПЦС з ретранслятором, встановлюються спрямовані антени типу «хвильовий канал». На ППК використовуються штирьові або дипольні антени – при встановленні всередині приміщень, або спрямовані антени – при встановленні поза приміщеннями. Один радіоканал може підтримувати до 15 радіотрансляторів. Територія дії каналу зв'язку обмежена зонами покриттів базових станцій (ПЦС та ретрансляторів). Радіус зони покриття кожної базової станції становить 5...20 км, залежно від забудови, рельєфу місцевості, антен, що застосовуються, і т.д.
Покриття кожної базової станції залежить від таких факторів:
- висота встановлення антени;
- коефіцієнт посилення антени;
- довжина кабелю зиження (втрати у кабелі зниження);
- характер місця встановлення (низина чи піднесення над іншою місцевістю);
- висота навколишніх будівель;
- значення рівня зовнішнього фону;
- значення потужності передавача базової станції.
Максимальна кількість приладів у каналі обмежена інтервалом позначки приладів на ПЦС та тривалістю сигналів. При оптимальних значеннях інтервалів позначки, рекомендується використовувати в одному радіоканалі не більше 600 приладів. Більша кількість викликає перевантаження каналу зв'язку, що збільшує час постановки/зняття об'єктів з охорони та контролю каналу зв'язку. Для зменшення завантаження каналу в системі передбачено використання зміненого інтервалу часу позначки залежно від стану об'єкта (охорона чи немає охорони).
2. Канал GPRS
Передача інформації здійснюється через мережу GSM за допомогою пакетної технології GPRS (General Packet Radio Service). У ППК має бути встановлений модем M-GSM і здійснено підключення до мобільного Інтернету. Наявність статичної IP-адреси не обов'язково. ПЦС має бути підключений до Інтернету і йому має бути виділена статична IP адреса. Модем M-GSM відображає індикацію рівня сигналу мережі GSM, що дозволяє контролювати правильність місця встановлення модему або його антени. Програмне забезпечення ПЦС дозволяє відображати на моніторі ПЦС рівень сигналу мережі GSM на вході модему ППК.
3. Канал LAN
Передача інформації на першому етапі проводиться LAN (Local Area Network) за допомогою модему зв'язку M-Ethernet, встановленого в ППК. Далі інформація надсилається через Інтернет. Модем підтримує технологію Ethernet стандарту 10Base-T або 100Base-T. Через вихідний роз'єм цього модему ППК підключається до стандартної локальної мережі, яка повинна мати вихід в Інтернет. ПЦС має бути підключений до Інтернету і йому має бути виділена статична IP адреса. Для ППК наявність статичної IP-адреси не обов'язково.
3. Канал Wi-Fi
Передача інформації на першому етапі здійснюється через мережу Wi-Fi за допомогою модему зв'язку M-Wi-Fi, встановленого в ППК. Далі інформація через Wi-Fi-роутер передається до локальної мережі, яка через апаратуру Інтернет-провайдера, підключена до Інтернету. Наявність статичної IP-адреси ППК не єобов'язковою. Модем підтримує бездротову технологію Wi-Fi. Модем відображає індикацію рівня сигналу мережі Wi-Fi, що дозволяє контролювати правильність місця встановлення модему або його антени.
5. Службові канали радіо ретранслятора
Передача інформації між ПЦС та ретранслятором, крім основного радіоканалу, можлива по резервним каналам GPRS або LAN. Повинна бути виділена статична IP адреса. У разі зникнення основного каналу зв'язку автоматично відбувається перехід на резервний канал зв'язку.
6. Канали зв'язку з ПЦС
Передача інформації від ПЦС до ППК можлива радіоканалом або каналами Інтернет (провідний канал або канал GPRS). Підключення ПЦС до Інтернету здійснюється через будь-яку стандартизовану апаратуру, яка виконує таку функцію, наприклад, через локальну мережу, що містить шлюз, або через USB порт та GPRS модем – при підключенні до мобільного Інтернету. У будь-якому випадку, для роботи необхідне використання статичної IP адреси.